Pokaż/ukryj informację o istniejących skrótach klawiszowych

Skróty klawiszowe:

Włącz lektora.
Wyłącz lektora.

Sprawozdanie burmistrza do 27.10.2021

Wyświetl stronę główną » Burmistrz Miasta i Gminy » Sprawozdania z działalności międzysesyjnej » Sprawozdanie burmistrza do 27.10.2021

Podtytuł: Sprawozdanie z działalności międzysesyjnej Burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego od 16 lipca 27 października 2021r.

17 lipca  – odbyło się  Święto Sąsiadów w Suliszowicach
24 lipca – odbyło się Święto Sąsiadów w Jaroszowie
24 lipca – zebranie sprawozdawczo-wyborcze OSP Ostrów
30 lipca – sprzedaż działki Damianowi Kwiatkowskiemu
31 lipca -  odbyło się Święto Sąsiadów w Czatachowie
6 sierpnia –  Kotowice wystartowały w II etapie konkursu konkursie „Najlepsze inicjatywy lokalne inteligentnych sołectw w Partnerstwie Północnej Jury”.  Przyjechała  komisja konkursowa  z ramienia LGD Stowarzyszenia  Partnerstwo Północnej Jury. Zgłoszono projekt termomodernizacji remizy.
7 sierpnia - odbyło się Święto Sąsiadów w Wysokiej Lelowskiej połączone z festynem w ramach akcji Szczepimy się z KGW. Akcja ze szczepieniem została jeszcze przeprowadzona w Ostrowie - 21 sierpnia, w Kotowicach - 28 sierpnia, w Przybynowie - 5 września.
9 sierpnia – udział w spotkaniu na temat klastrów energii w UM w Częstochowie w ramach Subregionu Północnego
10 sierpnia – spotkanie w Starostwie Powiatowym w  Myszkowie na temat spisu powszechnego
10 sierpnia – udział w Zarządzie Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Północnej Jury w Janowie
12 sierpnia – udział w Komisji Wspólnej Rady Miejskiej w Żarkach
16 sierpnia – udział w Zarządzie Związku Gmin Jurajskich w UGiM Koziegłowy
17 sierpnia – posiedzenie Powiatowego Zarządu OSP RP
20 sierpnia – udział w Zarządzie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Będzinie
25 sierpnia – spotkanie nt. Klastrów Energii w Starostwie Powiatowym w Myszkowie
23 sierpnia – Sesja Nadzwyczajna Rady Miejskiej w Żarkach
27  sierpnia -   w trakcie konferencji w Żarkach w Jurajskiej Perle  odebrałem nagrodę wspólnie z sołtysem Markiem Nowakowskim oraz radnym Pawłem Labochą za inicjatywę pt. Termomodernizacja budynku OSP w Kotowicach wraz z zakupem wyposażenia. Sołectwo Kotowice uzyskało drugie miejsce w konkursie w ramach projektu pt. "Najlepsze inicjatywy lokalne inteligentnych sołectw w Partnerstwie Północnej Jury". Na pierwszym miejscu znalazło się sołectwo Lgota Mokrzesz, a na trzecim Skowronów.
30 sierpnia – Zgromadzenie Ogólne LGD Partnerstwo Północnej Jury w Lelwoie
31 sierpnia - w Urzędzie Miasta i Gminy w Żarkach odbył się II przetarg nieograniczony ustny na sprzedaż nieruchomości będącej własnością Gminy Żarki. Sprzedano nieruchomość  niezabudowaną oznaczona nr ewid. 315 o pow. 0,6271 ha położona w obrębie Zawada. Liczba osób dopuszczonych do przetargu – 1 osoba. Cena wywoławcza –  24.062,40 zł. Cena wylicytowana –  24.362,40 zł. Imię i nazwisko nabywcy:  Tomasz Suchecki
 2 - 3 września - odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 30-lecia istnienia Śląskiego Związku Gmin i Powiatów Związku w Bielsku-Białej. Hasłem przewodnim było: PRZESZŁOŚĆ – PRZYSZŁOŚĆ – SAMORZĄDNOŚĆ.
4 września – Zjazd Oddziału Gminnego OSP w Żarkach Letnisku

5 września – udział w Dożynkach Parafialnych w Przybynowie. Starostami dożynek byli  Bożena Zasik i Krzysztof Korumbel. Uroczystą mszą dziękczynną odprawił ks. proboszcz Roman Cer. Wydarzenie w ramach programu #SzczepimysięzKGW.  Tego samego dnia poświęcono lekki samochód operacyjny ford focus został pozyskany nieodpłatnie przez OSP Przybynów z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

8 września – udział w Komisji Rewizyjnej
11 września -  Zjazd Oddziału Gminnego OSP w Koziegłowach
13 września - warsztaty wyjazdowe do Żarek grupy ds. utworzenia subregionalnej trasy rowerowej w północnej części województwa. Wydarzenie organizował Związek Subregionu Północnego. Trasa wiodła z Częstochowy do Żarek. W warsztatach wzięli udział wójtowie, burmistrzowie i pracownicy z gmin subregionu północnego. Z gminy Żarki oprócz mnie brali udział: zastępca burmistrza Jakub Grabowski oraz pracownik Mariusz Nowak.
16 września – udział w konferencji w Tarnowskich Górach, która odbyła się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Tytuł "Rower - komunikacja, rekreacja, turystyka". Była poświęcona planowaniu i finansowaniu infrastruktury rowerowej oraz korzyściom, jakie gminom przynosi wspieranie mobilności rowerowej. Referaty wygłosili eksperci z obszaru mobilności i turystyki rowerowej m.in. z Wrocławia, Krakowa, Szczecina, Jastrzębia-Zdroju.
19 września – udział w Festynie Pożegnanie Lata z KGW Wysoka Lelowska. Wydarzenie w ramach programu  #SzczepimysięzKGW
18 września – udział w spotkaniu z dziennikarzami i blogerami, którzy gościli na zaproszenie Sląskiej Organizacji Turystycznej. Poznawali atrakcje gminy Żarki w ramach Juromanii. Wydarzenie odbyło się w 10 lokalizacjach na terenie gminy, doliczono się 1493. Debiutowało Dyniowe Pole w Przybynowie oraz warsztaty wspinaczki w Suliszowicach.
20 września – nagranie dla  TVP Katowice do programu rolnego na temat nagrody dla rolnika, w tym wypadku chodzi o radną Jolantę Cichoń, która otrzymała nagrodę na Dożynkach Powiatowych w Koziegłowach.
21 września – u notariusza sporządzona została warunkowa umowa sprzedaży działki z przetargu nr 315 w Zawadzie
22 września – Posiedzenie Wojewódzkiego Zarządu OSP RP w Wojkowicach Kościelnych
26 września – odbył się Bike Atelier MTB Maraton 2021 w Żarkach. Wystartowało 610 zawodników na czterech trasach: PRO, HOBBY, MINI i FAMILY. Najdłuższa PRO liczyła 69 km, najkrótsza - 21 km.
28 września – udział w wojewódzkich obchodach Światowego Dnia Turystyki na Jasnej Górze
30 września – zakończyło działalność Gminne Biuro Spisowe.
1 października – udział w Zarządzie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w gminie Kochanowice. Dyskusję zdominował temat uchwalonej przez Sejm RP ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ponadto powitano w gronie samorządów należących do organizacji nową gminę - Jejkowice. Związek aktualnie liczy 143 jednostki samorządowe z naszego województwa.
2 października - w Domu Kultury w Żarkach odbył się Zjazd Oddziału Powiatowego OSP RP dla powiatu myszkowskiego. Zostałem ponownie wybrany na stanowisko prezesa. Wyłoniony został również skład Komisji Rewizyjnej Dokonano wyboru przedstawicieli do Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w osobach: Klemens Podlejski, Zdzisław Ucieklak, Jacek Ślęczka. W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą powstania Związku OSP RP spotkanie druhów z całego powiatu stało się okazją do zasadzenia dwóch dębów przy budynku MGOK w Żarkach w ramach akcji „100 drzew na 100 lat”. Pod takim hasłem strażacy ochotnicy prowadza akcję nasadzania drzew w różnych gminach na terenie kraju.
7 października – wizyta Samorządowców i Sołtysów z Mazowsza na terenie Stowarzyszenia Partnerstwo Północnej Jury. Goście w Gminie Żarki odwiedzili Stary Młyn i Dom Kultury i zapoznali się z inwestycjami realizowanymi z udziałem środków unijnych.
10 października – odpust w Wysokiej Lelowskiej w kaplicy pw. św. Faustyny w Wysokiej Lelowskiej
12 października - w Sali Sejmu Śląskiego odbyła się konferencja dotycząca realizacji zapisów tzw. uchwały antysmogowej w regionie.  Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej kotły których eksploatacja rozpoczęła się przed dniem 1 września 2017 r. podlegają okresowi przejściowemu, zależnemu od wieku i klasy posiadanej instalacji:
•    kotły z 2006 r. i starsze, lub bez tabliczki znamionowej należy wymienić do 31 grudnia 2021 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie powyżej 10 lat od daty ich produkcji lub nieposiadające tabliczki znamionowej
•    kotły od 2007 r. do 2012 r. należy wymienić do 31 grudnia 2023 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji,
•    kotły od 2013 do 31.08.2017 r. należy wymienić do 31 grudnia 2025 roku. Zgodnie z zapisami uchwały są to instalacje eksploatowane w okresie do 5 lat od daty ich produkcji,
•    instalacje spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012 należy wymienić do 31 grudnia 2027.
Kominki, piece i inne instalacje które wydzielają ciepło bądź wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika zgodnie z zapisami § 8 należy wymienić do 31 grudnia 2022 roku.
Okoliczności łagodzące przewidziane są dla tych, którzy zawarli umowę przyłączeniową odpowiednio wcześniej, a gestor sieci nie zdążył jeszcze zrealizować inwestycji, albo rozpoczęli finansowanie inwestycji wymiany ciepła, ale jest ona w trakcie realizacji, oraz dla tych, którzy mają opóźnienia w wymianie ciepła w związku z realizacją programów dofinansowujących osoby ubogie energetyczne, a te opóźnienia nie wynikają z ich winy - dodał prezydent Rybnika. W takich sytuacjach kara nie zostanie nałożona, będzie czas na zakończenie inwestycji, ale potem będzie trzeba przygotować się na powtórną kontrolę.
13 października – udział w Samorządowym Proteście w Warszawie  pod hasłem #wObronieMieszkańców przeciw #PolskiROZkład. Wspólnie ze mną  uczestniczyli zastępca burmistrza Jakub Grabowski oraz sekretarz Gminy Żarki Domnika Horoszko

14 października –  w  MGOK Żarki odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Medale przyznano 39 parom z Gminy Żarki, które zawierały związek małżeński w 1970 i 1971 roku.
20 października - Grób śp. Franciszka Jędrychy walczącego w wojnie polsko-bolszewickiej i III Powstaniu Śląskim został odznaczony Znakiem Pamięci „Tobie Polsko”.  Uroczystość odbyła się na cmentarzu parafialnym w Żarkach  z udziałem przedstawicieli IPN oraz rodziny.
21 października – akt notarialny w Myszkowie. Sprzedaż działki Państwu Bernackim w Żarkach
21  października - posiedzenie Gminnego Zarządu OSP RP w Żarkach
22 października – udział w Konwencie Burmistrzów i Wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Strumieniu. Wśród tematów: przedstawienie założeń projektowanych zmian w oświacie, omówienie nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących wysokie stanowiska państwowe.
26 października – wywiad dla Radia Katowice.
26 października - w Urzędzie Miasta i Gminy  w Żarkach  odbył się  III przetarg  nieograniczony  ustny  na sprzedaż nieruchomości będącej własnością Gminy Żarki. W wyniku przetargu została sprzedana nieruchomość  niezabudowana oznaczona nr ewid. 272/8 o pow. 0,0937 ha położona w obrębie   Wysoka Lelowska  oraz udział 1/3 cz w działce nr 271/1 o pow. 0,0455 ha stanowiącej wewnętrzną drogę dojazdową.
Liczba osób dopuszczonych do przetargu – 1 osoba
Cena wywoławcza –  36.984,80 zł  netto + 8.506,50 zł VAT 45.491,30 zł brutto
Cena wylicytowana –  37.391,30 zł netto + 8.600,00 zł Vat 45.991,30 zł brutto
Imię i nazwisko nabywcy:  Szczepankiewicz Sebastian
26 października  - udział w Komisji Wspólnej Rady Miejskiej w Żarkach.
 

INWESTYCJE:
Remiza w Jaworzniku
Realizowane jest zagospodarowanie terenu: parkingi i podjazdy. Trwają prace wewnątrz budynku i są to prace wykończeniowe: kładzenie płytek, tynków, sufitu na głównej sali.    Wykonawca złożył pismo o przedłużenie terminu ze względu na trudności na rynku z materiałami budowalnymi. Termomodernizacja budynku OSP w Jaworzniku to inwestycja dofinansowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Zadanie realizuje firma WOJTEX  Częstochowa  za kwotę: 1 325 398,07 zł.

Przebudowa ul. Młyńskiej i Jagodowej
Położny jest asfalt  na całości. Zakończono remont mostu. Położone są chodniki i asfalt ścieżce rowerowej.  Wartość 5 141 207,51 zł.  Przebudowanych zostanie 8 skrzyżowań - 2 z drogami wojewódzkimi, 1 z drogą gminną - ul. Chopina  i 5 z drogami wewnętrznymi. Powstaje południowa obwodnica Żarek. Dofinasowanie uzyskano  z Funduszu Dróg Samorządowych.  Jest to kwota 2 601 103,51 zł.
Ścieżka pieszo -rowerowa
Zakończono prace przy budowie ścieżki asfaltowej,  ustawiono punkt  wypoczynkowy. Inwestycja dofinansowana w ramach RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz z Samorządu Województwa Śląskiego.  

Przetarg kredyt
W dniu 15 września otwarto oferty  dot.: zamówienia pn. „Udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego w roku 2021, w wysokości 2.500.000,00 zł z przeznaczeniem na sfinansowanie planowanego deficytu Gminy Żarki”. W terminie wpłynęły 2 oferty:
Bank Gospodarstwa Krajowego 116.763,48 zł
Międzypowiatowy Bank Spółdzielczy w Myszkowie - 120.550,22 zł
Umowa została podpisana z BGK w Warszawie

Przetarg Odpady
W dniu 21 września dokonano otwarcia ofert  dot.: zamówienia pn. „Transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu Gminy Żarki”. W terminie wpłynęło 6 ofert.
Najtańsza: Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. Zawiercie - 4 115 843,15 zł
Najdroższa: Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych  "TAMAX" SĘDZISZOW - 4 998 290,00 zł

Przetarg Letnia Kawiarenka
W dniu 12 października ogłoszony został I przetarg ustny ograniczony na dzierżawę budynku „Letniej Kawiarenki” o powierzchni użytkowej 200,65 m² położony w Żarkach przy ulicy Wierzbowej 21. Okres dzierżawy -  3 lata
Cena wywoławcza miesięcznego czynszu za dzierżawę – 1.600,00 zł plus VAT .Przetarg odbędzie się w dniu 16 listopada.

Zapytanie zwierzęta
W dniu 26 października ogłoszono zapytanie ofertowe o cenę usługi wyłapywania bezdomnych zwierząt z terenu gminy Żarki oraz ich utrzymywanie i sprawowanie opieki nad nimi w schronisku dla bezdomnych zwierząt w okresie od dnia 01 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

SPIS POWSZECHNY 2021
Spis powszechny ludności i mieszkań jest przeprowadzany przez GUS co 10 lat, tegoroczny trwał od 1 kwietnia do 30 września.  Burmistrz MiG Żarki jako Gminny Komisarz Spisowy powołał liczące trzy osoby Gminne Biuro Spisowe. Zadaniem biura było koordynowanie prac związanych z:

- rekrutacją rachmistrzów oraz wsparciem ich działań;
- organizacją w Urzędzie MiG stanowisk do samospisu internetowego, a także zapewnieniem osobom spisującym się w urzędzie niezbędnej pomocy w obsłudze aplikacji spisowej;
- koordynowaniem akcji informacyjno-popularyzacyjnej
- stałą współpracą z GUS mającą na celu postęp i prawidłową realizację prac spisowych.

Chęć pracy w charakterze rachmistrza zgłosiło 12 osób z terenu Gminy Żarki; wszystkie te osoby pozytywnie przeszły weryfikację, szkolenie oraz egzamin na rachmistrza; do pracy – zgodnie z wytycznymi GUS – powołano 4 osoby, które uzyskały najlepszy wynik podczas egzaminu; już w trakcie trwania spisu z pracy rachmistrza zrezygnowały 2 osoby, więc powołany został jeden rachmistrz z listy rezerwowej, który jako jedyny wyraził chęć wykonywania obowiązków rachmistrza.

Członkowie Gminnego Biura Spisowego włożyli wiele zaangażowania przede wszystkim w wyjaśnianie idei spisu powszechnego, ale także w budowanie pozytywnego wizerunku działających na terenie naszej Gminy rachmistrzów oraz potwierdzanie ich tożsamości i uprawnień, ponieważ sposób zbierania przez nich informacji budził w ludziach wiele kontrowersji – przez pierwsze miesiące spisu rachmistrzowie zbierali bowiem informacje wyłącznie telefonicznie, co było źle odbierane przede wszystkim przez osoby starsze.

Członkowie Gminnego Biura Spisowego - ze znaczącym wsparciem sołtysów - organizowali również i prowadzili dyżury w poszczególnych sołectwach, podczas których pomagali osobom chętnym w samospisie internetowym. Organizowali również i koordynowali pracę rachmistrzów podczas odbywających się imprez plenerowych.

Szczególne zainteresowanie mieszkańców Gminy spisem powszechnym  zauważalne stało się dopiero na sam koniec spisu, kiedy to Gminne Biuro Spisowe organizowało dyżury rachmistrzów w świetlicach wiejskich i w budynku Urzędu MiG Żarki.

Oficjalnych wyników tegorocznego spisu powszechnego należy się spodziewać w styczniu 2022 roku.

Rządowy Fundusz Polski Ład

W dniu 26.07.2021r. zostały złożone wnioski  do Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych.  Wsparcie uzyskał jeden z trzech. Dzięki dofinansowaniu zostanie wybudowana sieć wodociągowa z przyłączami z ujęcia Czarny Kamień w Jaworzniku do połączenia z wodociągiem w ul Niegowskiej w Żarkach wraz z kanalizacją sanitarną.
Składaliśmy trzy wnioski. Jeden dotyczył montażu instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej, drugi zakładał przebudowę drogi na odcinku Suliszowice – Jaroszów i trzeci budowę wodociąg z ujęcia Czarny Kamień. Budowa wodociągu to temat strategiczny, gotowy do realizacji już od kilku lat – z dokumentacją techniczną i pozwoleniem na budowę. Przewidywana wartość inwestycji to 4 mln, zł, a 3,8 mln ma pochodzić z Polskiego Ładu. Zakładana wysokość wkładu własnego to 200 tys. zł.
Zadanie jest określane jako strategiczne, gdyż zapewni drugostronne zasilanie w  wodę mieszkańców miasta i sołectw z ujęcia Czarny Kamień, odciąży istniejącą sieć, poprawi  warunki dostarczania wody w gminie przez cały rok, zminimalizuje negatywne skutki awarii.  Bez budowy nowego ujęcia nie jest możliwa dalsza rozbudowa sieci wodociągowej.

W wyniku realizacji zadania zostanie zagospodarowany teren ujęcia wody z wykonanego odwiertu, przeprowadzone zostaną roboty montażowe sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i przyłączy, powstanie przepompownia ścieków. Wybudujemy wodociąg o długości 3 127 m, a kanalizację na długości 190 m.
Gmina Żarki jest zwodociągowana w ponad  90 proc. (obecnie istnieje jedno główne ujęcie wody – 1000m3/d –Kotowice i trzy mniejsze – 250m3/d-Zawada, Cztachowa. Zaborze). Niedobory wody występują z uwagi na awarie sieci wodociągowej, zbyt małą średnicę wodociągu, konieczność modernizacji ujęć wody, deficyt wody w ujęciach, zwiększającą się liczbę odbiorców – mieszkańców i turystów odwiedzających Jurę. Istniejąca sieć staje się niewydolna w okresie wiosenno – letnim i nie zapewnia ciągłości dostawy wody.  

CENTRALNA EWIDENCJA EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW
Od 1 lipca trwa proces składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ma na celu zebranie danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić wypełniając odpowiednią deklarację.
Projekty

Nowe Szanse dla mieszkańców Gminy Żarki
Projekt jest realizowany w Żarkach i na terenie sołectw. Od 16 lipca zorganizowano: 5 Świąt Sąsiadów, 1 wycieczka mieszkańców mieszkań socjalnych na Wysokiej Lelowskiej do ZOO, warsztaty 8 razy Nordic walking, 8 razy fitness, 3 razy kulinarny, 1 florystyczny, 1 plastyczny oraz animacje dla dzieci w Zaborzu.  W Czatachowie zorganizowano malowanie ławostołów  koło świetlicy. Zorganizowano 7 spotkań w ramach tzw. Kawiarenki Sołeckiej.  Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WSL 2014-2020.

Klub seniora
W okresie międzysesyjnym Żarecki Klub Seniora „Barwy Jesieni" funkcjonował planowo i zgodnie z wymogami konkursu. Do dyspozycji Seniorów jest osoba prowadząca. Raz w miesiącu usługi świadczy psycholog, do dyspozycji są prawnik i dietetyk, a zajęcia fizyczne są  trzy razy w tygodniu.
Zajęcia edukacyjne są różnorodne: spotkania muzyczne, cykl Senior Obywatelski, lektoraty językowe: niemiecki, angielski, edukacja prozdrowotna.
W każdym miesiącu organizowane są wyjścia/wyjazdy rekreacyjno – kulturalne (np.  do Sokolego Rancza w Biskupicach, do Raciborza i miejscowości Rudy Raciborskie)
Każdego klubowego dnia uruchamiana jest "Kawiarenka dla Seniorów"- po tematycznych zajęciach można tu przy kawie, herbacie, słodkościach porozmawiać na luźne tematy. Na bieżąco Klub wyposażany jest w artykuły higieniczno-sanitarne. Zawsze na zajęciach organizowany jest poczęstunek.
Seniorzy podejmują też inicjatywy:
- charytatywnie odwiedzać będą okoliczne DPS-y, prezentując scenki teatralne przygotowane przez klubowy teatr "Odważni", rozmawiając, śpiewając z podopiecznymi. Taka pierwsza wizyta już została zrealizowana  - 14.10.br. w Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Poraju. Taką potrzebę działań charytatywnych zgłosili sami Seniorzy, chcą podzielić się swoimi umiejętnościami, poświęcić czas dla innych. To bardzo dobry efekt tworzenia klubowej wspólnoty już przez kilka ładnych lat.
- zbierają nakrętki, które później obniżają cenę rehabilitacji osób z niepełnosprawnością,
- wybrany został Rzecznik Klubu, który przygotowywał będzie artykuły, relacje, zdjęcia z wydarzeń, bieżącej działalności do mediów: prasa, radio, tv, fb. Ten pomysł Seniorów wynika z faktu, że zdają sobie oni sprawę, że uczestniczą w wyjątkowym projekcie, że warto mówić szerzej o tym szczególnym miejscu jakim jest Klub.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO WSL 2014-2020.

Czyste Powietrze
Gmina Żarki realizuje obsługę  wnioskodawców programu Czyste Powietrze.
Przygotowano 107 wniosków na łączną sumę dotacji  1 740 000 złotych, z wyszczególnieniem: 43 wnioski na dofinansowanie podstawowe, 64 wnioski na dofinansowanie rozszerzone. Łączna ilość pieców kopciuchów, która zostanie zlikwidowana na terenie gminy dzięki programowi to do tej pory 94 sztuki.  Przygotowano również  41 wniosków rozliczających dotację.

Pracownicy będą odwiedzali poszczególne sołectwa i informowali mieszkańców o możliwościach złożenia wniosków do Programu Czyste powietrze za pośrednictwem gminy. Terminy spotkań:
-  26 października (wtorek) w budynku świetlicy w Jaroszowie
-  3 listopada ( środa) w świetlicy wiejskiej w Zaborzu
- 15 listopada ( poniedziałek) w świetlicy wiejskiej na Wysokiej Lelowskiej
- 22 listopada ( poniedziałek) w remizie OSP w Kotowicach
- 2 grudnia ( czwartek) w  świetlicy wiejskiej w Suliszowicach.
 Wszystkie spotkania od godziny 17:00.

Powszechny Punkt Szczepień w MGOK
W lipcu wykonywano  267, w sierpniu  124, we wrześniu 73 łącznie przez trzy miesiące  464.
Wsparcie dla Kresów
Mieszkańcy Gminy Żarki wsparli akcję Kresy, która ma na celu pomoc dla Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie, w rejonie Lwowa oraz na Białorusi. Akcja była prowadzona we wszystkich szkoła na terenie gminy, w przedszkolu oraz w urzędzie. Hojność darczyńców przerosła oczekiwania. Akcję ordynował zastępca Jakub Grabowski. Zebrano: słodycze, zabawki, artykuły papiernicze, produkty o długim terminie ważności. Z uwagi na trwającą epidemię COVID-19, oprócz paczek ze słodyczami, kresowianie otrzymają także środki ochrony indywidualnej w postaci maseczek, rękawiczek, przyłbic oraz płynów do dezynfekcji.  Zebrane dary przewieziono do Częstochowy, a stamtąd w połowie listopada trafią do potrzebujących na Wschodzie. Gmina Żarki znalazła się w gronie ponad 20 gmin, które zdecydowały się przystąpić do akcji.

Sukcesy naszych mieszkańców

Panie z KGW Wysoka Lelowska zdobyły III nagrodę w konkursie kulinarnym w ramach Festiwalu Polska od Kuchni skierowanego do kół gospodyń. Przygotowały wyśmienite kluski kijem bite.

Perła dla Państwa Halabowskich

Chleb żytni na zakwasie z Gospodarstwa Rolnego Krystyny i Ryszarda Halabowskich z Jaroszowa uzyskał nagrodę „Perłę 2021” w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” podczas finału na targach Smaki Regionów w Poznaniu (03.10.)  Chleb uznano za najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy. Jest jednym z sześciu w województwie śląskim nagrodzonym w tegorocznej edycji i drugim w gminie Żarki, po chlebie tatarczuchu, posiadającym taki laur. Gratulujemy!

(przygotowała: Katarzyna Kulińska-Pluta)

 

Informacje

Rejestr zmian

2021-10-27 12:09

Dodanie artykułu - Katarzyna Kulińska-Pluta

Filtrowanie bieżącej kategorii

Redaktorzy odpowiedzialni za ten dział:

Oficjalna strona www
Urząd Miasta i Gminy Żarki
42-310 Żarki
ul. Kościuszki 15/17
woj. śląskie
tel. (034) 314 80 36
fax (034) 316 10 78
e-mail: poczta@umigzarki.pl

Nr konta:
MBS Myszków oŻarki
43 8279 1036 0400 0013 2004 0001

NIP Gminy Żarki: 577-19-64-543
NIP UMiG Żarki: 577-13-48-293
REGON Gminy Żarki: 151398534
REGON UMiG Żarki: 000530175
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Strona Dziennika Ustaw Monitor Polski Oficjalna strona Biuletynu Informacji Publicznej

Szukaj w BIP

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.