Artykuł pochodzi ze strony: www.zarki.bip.jur.pl

Adres artykułu: www.zarki.bip.jur.pl/artykuly/5917

POSTANOWIENIE Burmistrza Miasta i Gminy Żarki

Podtytuł: w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Zmiana sposobu użytkowania Gospodarstwa Rolnego Kamil Tylkowski poprzez zwiększenie obsady bydła w budynkach obory w systemie wolnostanowiskowym Zaborze, ul. Olsztyńska 12”.

  Żarki  dn. 29. 10.2021r.

R.G.K. i I. 6220.01.Zab. 2020 T.Z.  

 

POSTANOWIENIE
Burmistrza Miasta i Gminy Żarki 

            Działając na podstawie art. 147, art. 149 § 1 i § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego ( t.j. Dz.U. z 2021r. poz.735 ) po ;

 

 

Postanawiam

wznowić z urzędu   postępowanie administracyjne nr  R.G.K. i I. 6220.01.Zab. 2020 T.Z.  

prowadzone przez Burmistrza Miasta i Gminy Żarki  w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Zmiana sposobu użytkowania Gospodarstwa Rolnego Kamil Tylkowski poprzez zwiększenie obsady bydła w budynkach obory w systemie wolnostanowiskowym  Zaborze, ul. Olsztyńska 12”.

 

Uzasadnienie

W dniu 06.08.2020r.  do tutejszego Organu wpłynął wniosek P. Kamila Tylkowskiego, zam.  ul. Olsztyńska 12, 42-310 Zaborze   o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację ww. przedsięwzięcia. W toku postępowania na podstawie przedłożonych prze Wnioskodawcę dokumentów  (w tym Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia ) uzyskano :

 

 

Po zapoznaniu się ze złożonymi dokumentami oraz ww. opiniami  tutejszy Organ w dniu 06.04.2021r. wydał decyzję nr  R.G.K. i I. 6220.01.Zab. 2020 T.Z.   określającą środowiskowe uwarunkowania dla  ww. przedsięwzięcia. Decyzja ta nabyła przymiot ostateczności w dniu  05.05.2021r. .

 

W dniu 28.06.2021r. do tut. Organu wpłynęło  pismo  Agencji  Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa- Śląskiego Oddziału Regionalnego w Częstochowie,  Ldz. 5794,   z którego wynika,  że podany w karcie informacyjnej ww. przedsięwzięcia dotychczasowy sposób wykorzystania terenu oraz stan istniejący nie był zgodny ze stanem faktycznym.

W części tekstowej Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia. ujęto opis ;

- dotychczasowego sposobu wykorzystania terenu, który  obejmuje między innymi silosy przejazdowe na kiszonkę ( 3 sztuki)  - str. 6,

- stanu istniejącego, w którym także  wskazano między innymi silosy przejazdowe na kiszonkę  ( 3 sztuki)  - str. 7.

Karta ta zawiera załącznik  nr 1 (nazwany koncepcją zagospodarowania terenu ). W załączniku tym   przedstawiono graficznie usytuowanie poszczególnych obiektów tego gospodarstwa. W tym również  3 ( trójkomorowe) silosy przejazdowe .

Natomiast z ww. pisma  Agencji  Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa- Śląskiego Oddziału Regionalnego w Częstochowie,  wynika ,  że w gospodarstwie tym  znajdują się nie 3 a 2 silosy przejazdowe na kiszonkę. Następnie stan ten został potwierdzony przez  pełnomocnika Wnioskodawcy P. Zdzisława Tylkowskiego  w dniu 28.06.2021r.. W zaistniałej sytuacji  tutejszy Organ uznał, że wyszły  na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności, istniejące w dniu wydania decyzji, a wcześniej nieznane.

 

W myśl zapisu art. 145 § I   ww. ustawy Kodeks postępowania administracyjnego   w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli:

1) dowody, na których podstawie ustalono istotne dla sprawy okoliczności faktyczne, okazały się fałszywe;

2) decyzja wydana została w wyniku przestępstwa;

3) decyzja wydana została przez pracownika lub organ administracji publicznej, który podlega wyłączeniu stosownie do art 24, 25 i 23:

4) strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu;

5) wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nieznane organowi, który wydał decyzję;

6) decyzja wydana została bez uzyskania wymaganego prawem stanowiska innego organu;

7) zagadnienie wstępne zostało rozstrzygnięte przez właściwy organ lub sąd odmiennie od oceny przyjętej przy wydaniu decyzji (art. 100 § 2);

8) decyzja została wydana  oparciu o inną decyzję lub orzeczenie sądu, które zostało następnie uchylone lub zmienione.

Zatem zaistniała istotna przesłanka  wznowienia tego postępowania .

Mając  ten stan rzeczy na uwadze oraz przepis prawa określony w art. 150 §2 tej ustawy  tutejszy Organ wystąpił do organu II instancji,  t.j. Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie  o zajęcie stanowiska, czy o wznowieniu postępowania  może rozstrzygnąć tutejszy organ,  a następnie przeprowadzić  to wznowienie, czy ewentualnie rozstrzygnięcia powinno dokonać Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Częstochowie a wznowienie przeprowadzić wyznaczony organ.

 

W odpowiedzi  ww. pismem nr SKO.4102.63.2021 z dnia 15.10.2021r. organ II instancji zajął stanowisko, że w przedmiotowej sprawie brak jest podstaw do zastosowania art. 150§ 2  ww. ustawy Kodeks postępowania administracyjnego a zatem organem właściwym do wznowienia tegoż postępowania w myśl art. 150 §1 tej ustawy jest Burmistrz Miasta i Gminy Żarki, który

wg art. 145 §1 pkt 5 oraz  art. 149 § 1 tej ustawy  musi wznowić postępowanie i przeprowadzić je zarówno co do rzeczywistego istnienia przyczyn wznowienia, jak i pozostałych kwestii dotyczących dopuszczalności wznowienia .

 

 

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w  sentencji postanowienia.

 

Pouczenie

 

Na niniejsze postanowienie nie służy prawo wniesienia   zażalenia.

 

Otrzymują :